Czy warto żądać od sprzedającego zaświadczenia o zameldowaniu?
Kupowaniu mieszkania zawsze towarzyszą wielkie emocje. Jednak od planów do ich realizacji wiedzie długa droga usłana przede wszystkim koniecznością załatwienia mnóstwa formalności. Ich zwieńczeniem jest zazwyczaj wizyta u notariusza, który potwierdza na piśmie akt własności lokalu. Zanim jednak dojdzie do podpisania dokumentów, warto zastanowić się, czy na pewno strona sprzedająca okazała nam wszystkie niezbędne zaświadczenia. Tylko dzięki temu będziemy mieć pewność, że nieruchomość jest w 100% wolna od ukrytych zobowiązań.
Dokumentacja wymagana przy sprzedaży mieszkania – skąd mam wiedzieć, co przygotować?
Decydując się na zakup lub sprzedaż mieszkania, warto mieć świadomość tego, jaką dokumentację przygotować. Na szczęście w tej kwestii pomoże notariusz lub pośrednik z biura nieruchomości, który sporządzi listę niezbędnych dokumentów. W przypadku sprzedaży mieszkania wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z mieszkaniem własnościowym, czy spółdzielczym. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, oprócz uregulowania wszystkich opłat czy o rewitalizacji, warto również postarać się o zaświadczenie o stanie zameldowania. Można uzyskać je w urzędzie gminy lub miasta.
Dlaczego zaświadczenie o stanie zameldowania jest tak ważne?
Dzięki temu dokumentowi kupujący mieszkanie zyskuje pewność, że nabywa nieruchomość wolną od niechcianych lokatorów. Może się bowiem zdarzyć, że lokal latami stoi pusty, jednak zameldowane są w nim np. osoby mieszkające za granicą. Co do zasady – w dniu transakcji kupna i sprzedaży nieruchomości nikt nie powinien być w niej zameldowany. Niestety – samo ustne zapewnienie to zdecydowanie za mało. Meldunek nie rodzi żadnych praw lokalowych, ale może być kłopotliwy np. ze względu na naliczanie dodatkowych opłat przez niektórych zarządców.
Kiedy żądanie zaświadczenia o zameldowaniu nie ma sensu?
W przypadku kiedy sprzedający umawia się z kupującym, że opuści mieszkanie w określonym czasie po dokonaniu transakcji, żądanie zaświadczenia o zameldowaniu nie ma większego sensu. Jednak warto wszelkie ustalenia zawrzeć w formie aktu notarialnego – włącznie z tym że sprzedający opuści mieszkanie w ustalonym terminie pod rygorem egzekucji z tegoż aktu, a także, że będzie ono wolne od zobowiązań finansowych i że wymelduje wszystkie zameldowane w nim osoby.
Jeżeli mieszkasz w Wołominie, Ząbkach, Bródnie, Radzyminie, Zielonce, Kobyłce lub Rembertowie i zastanawiasz się nad kupnem albo sprzedażą mieszkania – skorzystaj z pomocy doświadczonej agencji nieruchomości, takiej jak Wasilewski Investments. Zapraszam!