Blok z wielkiej płyty – czy naprawdę jest się czego bać?
Technologia budowy osiedli, tak zwana wielka płyta, pozwalała na szybkie stawianie naprawdę dużych kompleksów mieszkalnych. W latach 60. ubiegłego wieku, gdy potrzebne były setki mieszkań, architekci opracowali sposób na przyspieszenie stawiania budynków wielorodzinnych kosztem – jak zakładano – ich żywotności. Tym samym rozwiązanie, mające charakter tymczasowego, na stałe wpisało się w krajobraz polskich miast. Miały stać około 40 lat – obecnie część blokowisk świętuje 70. urodziny. Czy inwestycja w mieszkania w budynkach z wielkiej płyty to zły pomysł?
Nie tylko cena – niekwestionowane zalety mieszkań w blokach z wielkiej płyty
Warto podkreślić, że w związku z tymczasowością konstrukcji, mieszkania w blokach postawionych w omawianej technologii bywają znacznie tańsze od podobnych metraży w budynkach zbudowanych w inny sposób. Dodatkowo na korzyść tych lokali wpływa to, że po kilkudziesięciu latach, przeprowadzonych modernizacjach oraz prawidłowej dbałości o stan techniczny budynku wiele wad zostało zauważonych i zlikwidowanych, a te, których usunąć się nie da (np. rozwarstwienie się płyt na wyższych kondygnacjach), nie są ukrywane. Dzięki temu nabywca wie, czego może się spodziewać. Warto też zaznaczyć, że w przeciwieństwie nowych osiedli mieszkaniowych, bloki z okresu PRL-u są jednymi z najlepiej skomunikowanymi z innymi częściami miasta, a także została wypracowana doskonała infrastruktura handlowo-usługowa. Niemal każde osiedle z wielkiej płyty miało własny pawilon, plac targowy oraz szkołę w niewielkiej odległości. To z pewnością ma niebagatelne znaczenie dla osób, które chcą cieszyć się wygodnym transportem publicznym.
Różne płyty, inne możliwości
Decydując się na zakup mieszkania w wysokim bloku z wielkiej płyty, warto zdać sobie sprawę z możliwości, jakie dają poszczególne sposoby stawiania tych budynków. Można wyróżnić bowiem dwa podstawowe sposoby konstruowania przestrzeni mieszkalnych – otwarte oraz zamknięte. Przy mieszkaniach otwartych zastosowano więcej ścian działowych między pomieszczeniami, co pozwala na niemal dowolne zmienianie układu pokojów. W drugim przypadku ściany są pełne i każda ingerencja wymaga stosownych zezwoleń.
Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy przy zakupie mieszkania z wielkiej płyty, skorzystaj z pomocy mojej agencji nieruchomości z siedzibą w Kobyłce!