Co nowego w prawie? Brak PCC przy zakupie pierwszego mieszkania i zakaz umów cesji
W ostatnim czasie zainteresowanie budzą dwie zmiany w prawie dotyczące rynku nieruchomości. Pierwsza z nich to zniesienie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie pierwszego mieszkania. Druga natomiast wiąże się z wprowadzeniem ograniczenia cesji umów deweloperskich oraz rezerwacyjnych na rynku pierwotnym. Na czym dokładnie polegają nowelizacje i co oznaczają w praktyce?
Jakie podatki płacimy przy zakupie nieruchomości dziś?
Obecnie w zależności od tego, czy kupujemy nieruchomość na rynku pierwotnym, czy wtórnym, musimy zapłacić obowiązkowe świadczenie. W pierwszym przypadku jest to 8% lub 23% podatku VAT, natomiast w drugim – 2-procentowe świadczenie PCC. To właśnie z tej daniny już wkrótce, prawdopodobnie od sierpnia 2023 roku, będziemy zwolnieni podczas kupna pierwszego mieszkania z rynku wtórnego.
Nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych
Zwolnienie z PCC ma przysługiwać osobom, które wcześniej nie były właścicielami żadnej nieruchomości. Wyjątkiem są podmioty posiadające maksymalnie połowę domu lub mieszkania otrzymanego w spadku. Ulga zatem to głównie wsparcie dla młodych inwestorów w osiągnięciu samodzielności mieszkaniowej. Kiedy zmiana wejdzie w życie, przy zakupie używanego lokalu na przykład o wartości 500 tys. zł – zaoszczędzimy na podatku aż 10 tys. zł.
Warto wspomnieć, że nowelizacja ustawy o PCC pokrywa się w czasie z realizacją rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2% – także kierowanego do osób nieposiadających na własność domu czy mieszkania.
Dążenie do wprowadzenia zakazu cesji umów
Drugą ważną zmianą w prawie jest ograniczenie możliwości przeniesienia (cesji) praw do wierzytelności z nabywcy lokalu (posiadającego zezwolenie dewelopera) na osobę trzecią. Ustawa zezwala jednak podpisanie scedowanej umowy dotyczącej tylko jednego mieszkania, o ile w ciągu trzech ostatnich lat jego właściciel nie był stroną podobnego porozumienia. Dodatkowo wyjątek stanowią umowy nawiązywane w formie aktu notarialnego z bliskimi członkami rodziny.
Nowe przepisy wprowadzają istotne zmiany w prawie, które mają na celu ułatwienie zakupu pierwszego lokalu oraz ochronę interesów nabywców. Ograniczenie praktyki umów cesji zapobiega bowiem nadużyciom na rynku nieruchomości i zwiększa bezpieczeństwo podczas procesu transakcyjnego.
Masz mieszkanie na sprzedaż w Wołominie lub Zielonce? Szukasz kupca na dom zlokalizowany w Radzyminie bądź Bródnie? Odwiedź biuro nieruchomości Wasilewski Investments! Skutecznie dotrę do potencjalnych nabywców i wynegocjuję atrakcyjną cenę za nieruchomość. Zapraszam!