Co składa się na prowizję agenta nieruchomości?
Głównym źródłem zarobku biur nieruchomości oraz ich pracowników są prowizje. Każdy pośrednik w ramach swoich obowiązków zawodowych wykonuje wiele zadań, a to, w jaki sposób podchodzi do ich realizowania, znacząco wpływa na jego dochody. Czym zajmuje się agent nieruchomości, by zarobić na swoją prowizję i czy skorzystanie z jego pomocy jest opłacalnym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce sprzedać dom albo mieszkanie?
Czym zajmuje się agent nieruchomości przy sprzedaży domu lub mieszkania?
Prowizję agenta można określić jako wynagrodzenie za liczne czynności, które wykonuje – kosztowne i czasochłonne, ale niezbędne przy sprzedaży nieruchomości. Oszczędza on w ten sposób wielu obowiązków właścicielowi obiektu. Wycena oraz weryfikacja statusu prawnego nieruchomości to zaś pierwszy etap każdej współpracy. Zadaniem agenta jest obejrzenie mieszkania lub domu, porównanie go z podobnymi lokalami albo posesjami znajdującymi się w okolicy, a także określenie właściwej ceny. Po stronie pośrednika leży również sprawdzenie, czy występują przeciwwskazania do sprzedaży.
Przygotowanie oraz promowanie oferty sprzedaży to kolejny etap współpracy. Ważnym jego elementem jest zorganizowanie profesjonalnej sesji zdjęciowej, a także zaaranżowanie dostępnej przestrzeni tak, by prezentowała się jak najlepiej. Wysokiej jakości fotografie i atrakcyjny wygląd znajdujących się na nich pomieszczeń stanowią bardzo skuteczną formę reklamy. Gotowe zdjęcia wraz z odpowiednim opisem umieszczane są na popularnych portalach z ogłoszeniami. Agent dba przy tym o to, by oferta sprzedaży zawsze była dobrze widoczna. Zajmuje się też obsługą potencjalnych kupujących – odbieraniem telefonów, odpisywaniem na e-maile czy prezentacją nieruchomości na żywo w dogodnym dla osób zainteresowanych terminie.
Niewielu kupujących od razu zgadza się na cenę umieszczoną w ofercie, więc agent ma za zadanie pośredniczyć w rozmowach między stronami. Po osiągnięciu konsensusu pomaga w sfinalizowaniu transakcji – skompletowaniu niezbędnych dokumentów i przygotowaniu umowy sprzedaży. Odpowiada też za kontakt z kancelarią, jak również przygotowanie protokołów zdawczo-odbiorczych.
Co wpływa na prowizję agenta nieruchomości?
Przygotowanie i promocja oferty sprzedażowej wiąże się zatem z ponoszeniem licznych kosztów. Źródłem wydatków są też dojazdy, a cały proces sprzedaży okazuje się bardzo czasochłonny. Płacąc pośrednikowi, właściciel zyskuje więc czas na inne aktywności, a także pewność, że jego nieruchomość zostanie odpowiednio zareklamowana. Prowizja agenta jest również uzależniona od tego, za jaką sumę zostanie sprzedane mieszkanie lub dom. Dodatkowo na wysokość wynagrodzenia pośrednika wpływa obowiązkowe ubezpieczenie w obrocie nieruchomościami.
Wiedząc, z czego składa się prowizja agenta, być może dojdziesz do wniosku, że podjęcie współpracy z pośrednikiem to opłacalna decyzja. Wybierz agencję Wasilewski Investments, jeśli chcesz sprzedać nieruchomości w Wołominie, Radzyminie, Kobyłce lub innej miejscowości w powiecie wołomińskim.