Jak samodzielnie dokonać wyceny swojej nieruchomości?

Każdy, kto planuje sprzedaż swojej nieruchomości, staje przed problemem związanym z jej wyceną. Jest to trudne zadanie, ponieważ taka sprzedaż ma przynieść zyski, a cena jednocześnie musi być na tyle przystępna, by zainteresować potencjalnych kupców.

Wycena nieruchomości jest niezwykle istotna również przy ustaleniu wysokości podatku od sprzedaży czy planów związanych ze spadkiem. Ważne jest więc trafne oszacowanie wartości całej nieruchomości, aby później nie mieć z tego tytułu nieprzyjemności, np. konieczności zapłacenia wyższego podatku. Jak samodzielnie dokonać takiej wyceny?

Analiza rynku – czy to wystarczy?

Mimo że panuje powszechne przekonanie o tym, że przy ustalaniu ceny za własną nieruchomość wystarczy zbadać rynek – nic bardziej mylnego. W pierwszej kolejności należy przygotować wszelkie dokumenty dotyczące nieruchomości i działki, w tym mapy, plany budynku, zdjęcia, wysokość podatku, a także takie potwierdzające wykonane modernizacje bądź remonty. Dodatkowo warto podkreślić zalety nieruchomości, np. dobrą lokalizację, stan techniczny budynku, wielkość działki, garaż, ogród etc.

Dopiero później polecamy zapoznać się z ogłoszeniami lokalnymi, które dadzą Ci pogląd na aktualne ceny. Możesz też skorzystać z baz danych dostępnych w internecie umożliwiających określenie szacunkowej wartości budynku.

Aktualizacja cen nieruchomości w Twojej okolicy i trendy rynkowe

Jeśli chcesz korzystnie sprzedać konkretną nieruchomość, regularnie monitoruj zmieniające się na rynku ceny. Weź pod uwagę czynniki wpływające na wzrost lub spadek cen, w tym trendy rynkowe. Nowoczesne domy typu smart, które mają mnóstwo udogodnień stworzonych na bazie zaawansowanych technologii, będą o wiele droższe niż te z rynku wtórnego.

Jeśli chcesz sprzedać jednopiętrowy dom z dużymi oknami, lamelami, efektowną elewacją, pompą ciepła i fotowoltaiką, wyceń swoją nieruchomość, uwzględniając koszty, jakie poniosłeś przy zakupie lub modernizacji, dodatkowo wyszczególniając w ogłoszeniu wszystkie unowocześnienia, dzięki czemu wyższa cena będzie przekładać się na komfort użytkowania takiego budynku.

Jeśli natomiast zależy Ci na szybkiej sprzedaży nieruchomości, której jesteś właścicielem już dłuższy czas, a budynek wymaga remontu, odświeżenia, wymiany instalacji albo ocieplenia, jego cena automatycznie się zmniejszy. Analizuj więc rynek, sprawdzaj regularnie lokalne ogłoszenia i porównuj ceny.

Samodzielna wycena czy pomoc biura nieruchomości?

Nie zawsze samodzielna wycena domu bądź mieszkania przychodzi łatwo. Bardzo często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie ustalić ceny adekwatnej do stanu budynku. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej agencji nieruchomości w Kobyłce (niedaleko Wołomina), czyli Wasilewski Investments.

Jako wykwalifikowany doradca chętnie pomogę Ci w przygotowaniu wyceny Twojej nieruchomości, kierując się ogromnym doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą. Dzięki doskonałej znajomości branży jestem w stanie wycenić każdą nieruchomość, bez względu na jej wielkość, rok budowy czy lokalizację. Zapraszam na konsultacje!