Jak urządzić mieszkanie na wynajem?

Wynajmowanie mieszkania stało się dla wielu osób idealnym sposobem na dodatkowy zarobek. Każdy wynajmujący doskonale jednak wie, że samo posiadanie lokalu na wynajem to nie wszystko – koniecznie trzeba zadbać też o to, by oferta była na tyle atrakcyjna, że będzie wzbudzać zainteresowanie. Lokalizacja, cena, metraż, rozkład pomieszczeń – wszystkie te kwestie mogą przesądzać o popularności ogłoszenia, ale równie istotny jest odpowiedni wystrój mieszkania.

Uniwersalny wystrój

Podstawową kwestią, o której trzeba pamiętać, przygotowując mieszkanie na wynajem, jest rezygnacja z własnych preferencji pod względem stylu. Lokal do wynajęcia powinien być na tyle uniwersalnie urządzony, żeby zainteresował jak największą grupę potencjalnych najemców. Zdarzają się oczywiście sytuacje, w których właściciel nieruchomości chce kierować ogłoszenie do konkretnych osób – np. studentów albo par. Wówczas jednak kluczowe znaczenie będzie mieć wybór mebli i ich rozmieszczenie, a nie stylistyka.

O taką neutralność pozwolą zadbać przede wszystkim stonowane, jasne kolory, choćby w postaci białych ścian, które dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń. Do ich przełamania mogą posłużyć bardziej wyraziste akcenty, np. w formie barwnych mebli, ale nie należy z tym przesadzać. Ważna jest bowiem estetyczna spójność całej aranżacji.

Praktyczne meble dostosowane do metrażu

Najważniejszym etapem urządzania mieszkania na wynajem pozostaje wybór i rozmieszczenie mebli. Warto kierować się zasadą “im mniej, tym lepiej” – wielu najemców posiada własne umeblowanie, którym chcą samodzielnie zaaranżować przestrzeń. Ponadto niewielka liczba mebli chroni przed poczuciem zagracenia oraz ewentualnego przytłoczenia (gdyby np. najemca nie był sympatykiem wybranej przez właściciela stylistyki).

Wybór mebli to kluczowa sprawa nie tylko ze względów estetycznych, ale funkcjonalnych. W końcu wynajmujący chce, by najemca korzystał z wynajmu jak najdłużej. Przede wszystkim nie powinniśmy pozostawiać w mieszkaniu mebli używanych przez nas samych przez wiele lat, często od pokoleń. Kompletując zaś wyposażenie, warto spojrzeć na nie pod kątem dostępnego metrażu. Przykładowo w małej kawalerce należy postawić m.in. na rozkładaną kanapę, składane krzesła, szafę wnękową i uchylną szafkę na buty.

Choć niektórym może wydać się to oczywiste, trzeba też po prostu zastanowić się, co będzie potrzebne najemcy do codziennego życia – łóżko lub rozkładana kanapa, szafa, stół/biurko z krzesłem, lodówka, pralka, płyta grzewcza to absolutne podstawy.

Solidne materiały i wyposażenie

Funkcjonalność i estetyka są podstawowymi kwestiami przy urządzaniu mieszkania, ale trzeba pamiętać też o solidności wybranych rozwiązań – z myślą o najemcy, ale także o nas samych. Wytrzymałe meble oraz materiały wykończeniowe redukują bowiem ryzyko kosztownego odnawiania mieszkania lub jego remontu. Malując ściany, warto kupić farby zmywalne, które można łatwo wyczyścić wilgotną ścierką, podłogi powinny być odporne na wieloletnie użytkowanie, natomiast łazienka i kuchnia to domena estetycznych, wytrzymałych płytek.

Chcesz przygotować mieszkanie do wynajmu? Potrzebujesz pomocy w jego urządzeniu, opracowaniu ogłoszenia lub prezentacji? Zapraszam do kontaktu z moją agencją nieruchomości w Kobyłce!