Nowy podatek od nieruchomości od stycznia 2024 i zniesienie PCC

Nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zakłada walkę z hurtowym nabywaniem lokali, a także ułatwienie zakupu pierwszego mieszkania prywatnym inwestorom. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie zmiany w zakresie podatku od zakupu nieruchomości już obowiązują, a jakie wchodzą w życie z początkiem stycznia nowego roku.

Zakup więcej niż pięciu lokali

W wyniku podpisanej jeszcze w 2023 roku ustawy osoby wchodzące w posiadanie szóstego i każdego kolejnego mieszkania w obrębie jednej inwestycji budowlanej – od 1 stycznia 2024 roku są zobligowane do zapłacenia dodatkowego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) wynoszącego 6% wartości lokalu. To prawo obowiązuje również w przypadku nabywania nieruchomości na zasadach współwłasności. Oznacza to, że opłatę należy uiścić, nawet jeśli jeden z kilku inwestorów kwalifikuje się do 6-procentowego podatku.

Kiedy nie zapłacimy dodatkowego podatku PCC?

Warto zaznaczyć, że wspomniany nowy podatek nie obowiązuje osób i podmiotów:

  • decydujących się na zakup domu jednorodzinnego lub lokalu usługowego,
  • dziedziczących nieruchomość,
  • otrzymujących darowiznę,
  • nabywających nieruchomość na zasadzie odwróconej hipoteki czy renty dożywotniej,
  • w których sprawie sąd wydał wyrok znoszący podatek.

Wprowadzenie dodatkowego zobowiązania w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych ma na celu zmniejszenie liczby przypadków, kiedy zagraniczne podmioty lub polskie spółki skupują lokale. Zgodnie z nowelizacją tacy inwestorzy będą musieli zapłacić zarówno PCC, jak i VAT. W rezultacie tego przewiduje się podniesienie dostępności mieszkań dla obywateli, jak również obniżenie cen nieruchomości.

Przyczyny ograniczonej dostępności lokali mieszkalnych

Obecna sytuacja na rynku – wysokie stopy procentowe, stale rosnąca inflacja oraz niekorzystne ceny nieruchomości – nie sprzyjają nie tylko potencjalnym kupcom prywatnym, ale też deweloperom. Z tego powodu wielu wstrzymuje się z budową obiektów mieszkalnych. Poza tym specjaliści wskazują, że istnieje wiele opcji obejścia nowelizacji wchodzącej w życie w styczniu, na przykład poprzez przekształcanie lokali mieszkalnych na usługowe.

Pierwsze mieszkanie bez podatku i rządowy program kredytowy

Nabywając pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, byliśmy zobowiązani do uiszczenia 2-procentowego PCC. Od połowy 2023 roku jednak zniesiono tę opłatę, co może wiązać się z oszczędnościami rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Pomocą dla Polaków okazał się także program Bezpieczny Kredyt 2%, który zwiększył popyt na rynku mieszkaniowym i wygasł z początkiem stycznia. Nowy rząd zapowiada jednak podobne wsparcie dla osób rozważających zakup nieruchomości z rynku wtórnego.

Planujesz inwestycję w dom jednorodzinny lub działkę? A może posiadasz mieszkanie na sprzedaż i potrzebujesz pomocy w szukaniu kupca? Niezależnie od tego, czy mieszkasz w Radzyminie, Wołominie, Zielonce, Ząbkach czy okolicy – odwiedź moją agencję zlokalizowaną w Kobyłce, aby zyskać wsparcie profesjonalnego agenta nieruchomości!