Najem okazjonalny – czy to się opłaca?

Użytkowanie lokali mieszkalnych w formie najmu cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Polskie prawodawstwo daje zaś różnorodne możliwości regulowania stosunków między wynajmującymi a najemcami, spośród których szczególną jest najem okazjonalny. To specyficzny typ umowy, różniący się od tej podpisywanej w trybie standardowym przede wszystkim tym, że ma on określone prawnie wymogi formalne, przesądzające o ważności dokumentu. Dla wielu właścicieli mieszkań najem okazjonalny stanowi niezwykle atrakcyjne rozwiązanie.

Czym charakteryzuje się najem okazjonalny?

Podstawową cechą najmu okazjonalnego jest konieczność dochowania wymogów formalnych określonych w prawie, a także obowiązek potwierdzenia przez notariusza oświadczeń przygotowywanych przez najemcę. Umowa tego rodzaju może zostać zawarta wyłącznie między właścicielem lokalu – osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej związanej z wynajmem nieruchomości – a najemcą również będącym osobą fizyczną. Najem okazjonalny może obejmować jedynie czas określony, maksymalnie do 10 lat, a umowa powinna zawierać szczegółowe informacje nt. płatności. Co więcej, wynajmujący musi ją zgłosić do właściwego urzędu skarbowego.

Kluczowym elementem najmu okazjonalnego jest też obowiązek wizyty u notariusza, który zatwierdzi obowiązkowe oświadczenia przygotowywane przez najemcę, dotyczące:

  • dobrowolnego poddania się egzekucji i zobowiązania się do opuszczenia lokalu po wygaśnięciu umowy,
  • wskazania lokalu, w którym najemca będzie mógł zamieszkać w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku najmu,
  • oświadczenia właściciela wspomnianego lokalu, w którym zgadza się on na przyjęcie najemcy.

Korzyści dla wynajmujących

To właśnie obowiązkowe oświadczenia poświadczane notarialnie, składane przez najemcę, przesądzają o tym, że najem okazjonalny stanowi dla wielu wynajmujących niezwykle korzystne rozwiązanie. Umowa tego typu skutecznie chroni bowiem ich interesy, znacząco upraszczając i przyspieszając procedurę eksmisji lokatorów, którzy zalegają z płatnościami lub nie przestrzegają warunków porozumienia. Zapewnia to zarazem ochronę przed sytuacjami, gdy po ustaniu stosunku najmu najemca nie chce opuścić wynajmowanego lokum. W przypadku nieuczciwego lokatora właściciel mieszkania nie musi też martwić się brakiem możliwości odzyskania należnych pieniędzy – w przeciwieństwie do standardowej umowy.

Potencjalne trudności przy zawieraniu umowy

Warto pamiętać o wadach najmu okazjonalnego. Złożone procedury nierzadko odstraszają potencjalnych najemców; niektórzy z nich nie mają też możliwości wskazania lokalu zastępczego. Co więcej, wizyta u notariusza nieodłącznie wiąże się z kosztami, a potencjalny lokator często nie chce zgodzić się na ich pokrycie z własnej kieszeni.

Chcąc podpisać umowę najmu okazjonalnego, warto zatem rozważyć wszystkie opcje – jest to niewątpliwie korzystne rozwiązanie dla wynajmującego, dlatego jeśli planujesz z niego skorzystać i dochować wszystkich formalności, skontaktuj się z moją agencją nieruchomości w Kobyłce. Pomogę Ci prawidłowo przygotować wszelkie dokumenty oraz przejść przez cały proces zawierania umowy.