Odbiór techniczny mieszkania – jaka jest cena i dlaczego warto?

Moment przekazania kluczy do mieszkania zawsze wzbudza mnóstwo emocji u osób, które wreszcie doczekały się spełnienia marzenia o własnych czterech ścianach. Chcemy, by nasz nowy dom był komfortowym, bezpiecznym miejscem na długie lata, ale zanim będziemy mogli się do niego wprowadzić, konieczne jest przeprowadzenie odbioru technicznego – etapu kluczowego, lecz niejednokrotnie lekceważonego. Sprawdzenie stanu technicznego mieszkania jest jednak bardzo ważne, aby móc zobowiązać dewelopera do usunięcia na jego koszt wszelkich usterek. Warto zatem przyłożyć do tego odpowiednią wagę.

Odbiór mieszkania – samodzielnie czy z fachowcem?

Skrupulatny odbiór techniczny mieszkania przed podpisaniem protokołu odbioru pozwala wyegzekwować od dewelopera usunięcie usterek na jego koszt – co prawda jest to możliwe także po odebraniu nieruchomości, ale znacznie trudniejsze. Samodzielne przeprowadzenie odbioru technicznego okazuje się jednak nie tylko wymagające, ale też kosztowne, jako że potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, dostępny w bardzo wysokich cenach. Znacznie lepszym wyborem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zapewniającej pomoc fachowca przy odbiorze technicznym mieszkania.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Skorzystanie ze wsparcia specjalisty w dziedzinie odbiorów technicznych mieszkań jest nie tylko korzystniejsze finansowo. Przede wszystkim stanowi doskonały sposób na wykrycie wszelkich usterek w odbieranej nieruchomości. Fachowcy dysponują bogatą wiedzą i doświadczeniem w zakresie sprawdzania elementów, które najczęściej odbiegają od przyjętych norm, a które samodzielnie można łatwo przeoczyć – takie jak np. spękane tynki czy brak kątów prostych. Co więcej, specjalista korzysta też z przyrządów zgodnych z przepisami, dzięki czemu deweloper nie będzie mógł zakwestionować wykonanych przez niego pomiarów i przygotowanego protokołu.

Pomoc fachowca jest też doskonałym sposobem na to, by uniknąć przykrych sytuacji, gdy deweloper próbuje podważyć nasze uwagi albo powoływać się na przepisy prawne, których nie znamy. Specjalista nie tylko zadba o rozwiązanie problemów na naszą korzyść, ale również o przekazanie przez firmę deweloperską wszystkich potrzebnych dokumentów oraz zgodność jej ewentualnych uwag z prawem – jeśli dysponuje stosowną wiedzą.

Cena odbioru technicznego mieszkania

Współpracując ze specjalistą przy odbiorze technicznym mieszkania, możemy mieć pewność, że zadba on o dokładne sprawdzenie całej nieruchomości i wykryje wszelkie ewentualnie niedociągnięcia. Koszt takiej usługi zależy zaś od miasta, a także metrażu – w przypadku małych mieszkań zwykle nie przekracza on 500 zł, natomiast przy tych najbardziej przestronnych może zbliżać się do 1000 zł. To jednak niska cena w porównaniu z możliwością wprowadzenia się do nowego domu bez obaw – ani o komfort, ani o kosztowne naprawy.