Jak urządzić pokój bilardowy w domu
Niejeden z nas marzy o specjalnym pomieszczeniu w domu, przeznaczonym do tego, by wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi spędzać czas na znakomitej zabawie, oddając się ulubionemu hobby. Dokładne zastosowanie takiej przestrzeni bywa zaś różnorodne – jedni chcieliby urządzić własną salę kinową, inni natomiast widzą oczyma wyobraźni miejsce do grania w planszówki. Szczególnie popularnym pomysłem jest jednak pokój bilardowy – marzenie realizowane przez wiele osób. Aranżacja takiej przestrzeni może być zarówno doskonałą zabawą, jak i niemałym wyzwaniem.
Wybór stołu bilardowego
Pokój bilardowy jest świetnym pomysłem na aranżację przestrzeni, w której wspólnie z najbliższymi będziemy mogli spędzać długie godziny na doskonałej zabawie, a także zapraszać znajomych na niezapomniane wieczory. Chcąc zrealizować marzenie o takim pomieszczeniu, trzeba jednak wziąć pod uwagę przede wszystkim względy praktyczne. Kluczową kwestią jest metraż pokoju, jakim dysponujemy – powinien być on na tyle duży, by zmieścił się w nim stół, a gracze mieli pełną swobodę ruchów. Należy więc przyjrzeć się, jakie są najpowszechniejsze rozmiary stołów i na tej podstawie zdecydować się na odpowiedni model:
- stół 7 ft (siedmiostopowy) – minimalny metraż pomieszczenia to 4,2 x 5,2 metra,
- stół 8 ft – 4,3 x 5,4 m,
- stół 9 ft – 4,5 x 5,7 m.
Co jednak, jeśli nie dysponujemy odpowiednio dużym pomieszczeniem na stół bilardowy? Wówczas można rozważyć model składany albo wstawić do salonu lub jadalni mebel 2w1, w razie potrzeby możliwy do zmiany w stół jadalniany.
Aranżacja pokoju do bilarda
Sam stół to jednak nie wszystko, aby zaaranżować klimatyczny pokój bilardowy. Warto zadbać o styl całego wnętrza, stawiając choćby na drewniane meble do przechowywania wszelkich akcesoriów bądź bil, współgrające z eleganckim designem sprzętu do bilarda. Warto rozważyć też elementy pasujące do jego powierzchni pod względem kolorystycznym, a więc zielone lub błękitne dodatki czy nawet całą ścianę. Oprócz tego trzeba uwzględnić sofę albo kilka foteli, na których gracze będą mogli odpocząć i śledzić poczynania przeciwników – wyjątkową atmosferę stworzą zwłaszcza pikowane meble skórzane. Stolik kawowy pozwoli zaś na wygodne ustawienie przekąsek oraz napojów.
Praktyczny pokój dla całej rodziny
Stawiając na praktyczność, nie należy zapominać o niezwykle istotnym oświetleniu. Nad stołem bilardowym powinna więc znaleźć się lampa (lub kilka lamp, zależnie od jego wymiarów) o odpowiednio mocnym świetle. W większych pomieszczeniach warto uwzględnić też dodatkowe oświetlenie, np. w formie kinkietów. W pokoju bilardowym nie powinno zabraknąć również stojaków na kije, a jeżeli dysponujemy większą przestrzenią, możemy zwiększyć jego wielofunkcyjność i postawić na więcej atrakcji, od telewizora z konsolą, przez tarczę do darta, po piłkarzyki.
Sposób aranżacji pokoju bilardowego zależy przede wszystkim od dostępnej przestrzeni oraz naszych preferencji. Bez względu jednak na to, na co możemy sobie pozwolić i na co się zdecydujemy, takie miejsce w domu bez wątpienia zapewni wiele godzin znakomitej zabawy.