Prognozy dla rynku nieruchomości na rok 2025

Nie da się ukryć, że rok 2024, który już za nami, był w branży nieruchomości niezwykle dynamiczny. Stale rosnące ceny mieszkań, zmiany w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, kolejne propozycje programów rządowych – trudno dziwić się, że przewidywania na nadchodzące 12 miesięcy nie są wolne od niepewności. Jednocześnie prognozy dla rynku nieruchomości na 2025 rok uwzględniają również stabilizację w niektórych obszarach. Warto przyjrzeć się więc dokładnie temu, co może wydarzyć się w tym sektorze w najbliższej przyszłości.

Wolniejszy wzrost cen mieszkań

Kwestią, która na rynku nieruchomości od dłuższego czasu jest najczęściej omawiana, pozostają stale rosnące ceny mieszkań, a tym samym malejące możliwości ich zakupu, nawet na drodze zaciągnięcia kredytu hipotecznego. W 2025 r. przewiduje się, że koszty kupna nieruchomości nadal będą wzrastać, ale ich tempo się ustabilizuje – najpewniej wzrost będzie tożsamy z poziomem inflacji. Ceny mieszkań ponadto zależą m.in. od kosztów budowy, które już teraz są do pewnego stopnia stabilne, a także od dostępności gruntów.

W zakresie tych ostatnich może dojść do znaczącej zmiany za sprawą obowiązującej reformy planowania przestrzennego. Zgodnie z jej zapisami gminy mają obowiązek uchwalenia projektów planów zagospodarowania maksymalnie do końca 2025 r., co ma szansę pociągnąć za sobą przyspieszenie realizacji inwestycji mieszkaniowych, a tym samym na ich dostępność.

Obniżka stóp procentowych i programy rządowe

Podaż nie stanowi jednak tak dużego problemu dla rynku nieruchomości, jak popyt, który w ostatnich miesiącach zauważalnie spadł – m.in. za sprawą rezygnacji z programu rządowego “Bezpieczny Kredyt 2%”. Zainteresowanie zakupem mieszkań w 2025 r. będzie więc w dużej mierze zależało od wysokości stóp procentowych, których nieznaczny spadek jest prognozowany przez ekspertów. Obniżki zwiększą zdolność kredytową wielu osób, a zarazem nie wpłyną wyraźnie na wzrost cen, z uwagi na wysoką podaż. Aby zachęcić potencjalnych klientów do zakupu nieruchomości, deweloperzy mogą też chętniej stosować różnego rodzaju promocje w nadchodzących miesiącach.

Jednocześnie dużą niewiadomą pozostają działania rządu w obrębie sektora nieruchomości. Szeroko omawiany projekt programu “Kredytu 0%” został niedawno anulowany, ale temat ten bez wątpienia powróci w dyskusjach politycznych. Ewentualne kroki rządzących w tym zakresie mogą zaś znacząco wpłynąć na kondycję rynku mieszkaniowego.

Co z najmem instytucjonalnym?

Niejednoznaczne są zaś prognozy dotyczące najmu instytucjonalnego, mogącego stać się atrakcyjną alternatywą dla osób marzących o własnym mieszkaniu, ale niemogących sobie pozwolić na kredyt hipoteczny. Niektórzy przewidują większe zainteresowanie tematyką PRS, inni natomiast twierdzą, że nieruchomość na własność wciąż będzie priorytetem.

Z pewnością w 2025 r. czeka nas wiele zmian na rynku nieruchomości, z których część może następować stopniowo, a część skokowo, w czym niebagatelną rolę mają szansę odegrać decyzje na szczeblu państwowym.